The Traxon Cove Light Plus 900mm is an AC powered, slim, high brightness profile that effortlessly integrates into any architectural setting. Featuring 0-10V control, DMX or RDM control, White color options and a wide range of optical choices, its elegant modular design conceals powerful LED technology, allowing you to create a soft, uniform glow that bathes your surroundings in a captivating, gentle radiance.
| Power | 30W/900MM |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 3150LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP40 |
| Color Rendering | CRI>90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |