Down-light luminaire. IP rating IP 65. Aluminium die cast housing in EN AB-47100 (low copper content) and extruded EN AW-6060 with high resistance against corrosion. Stone wash surface treatment prior to painting process. Steel screws treated with an advanced anticorrosive coating. Silicone Gaskets. Extra-resistant Painting Process.Sophisticatd optical systems able to considerably reduce glare thanks to the retracted position of the LED. The lathed anodized reflector is composed of 99,98%.
| Power | 8.8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 452lm |
| Finishing | Anthracite grey |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |