Aluminium die cast housing in EN AB-44100 (low copper content) with high resistance against corrosion. Stone wash surface treatment prior to painting process. 2 mm thick front trim in Stainless Steel - Grade AISI 316L with 2,5 -3% molybdenum content, with high resistance against corrosion. Steel screws treated with an advanced anticorrosive coating. Pre treated Silicone Gaskets.Thanks to the set back optics, the light source remains recessed to the view, ensuring excellent visual comfort.
| Power | 18.8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1131lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |