Round recessed luminaire with contact frame. Adjustable version that rotates internally by 355° and tilts by a maximum of 30°. The swivel unit rotates in a set back position in relation to the surface of the ceiling in order to guarantee precise, comfortable light diffusion and reduce direct glare significantly.- The swivel unit body is made of die-cast aluminium with a radiant surface that guarantees optimum heat dissipation. Metallised, thermoplastic, high definition reflector - flood optic.
| Power | 10W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1240 lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |