A series of premium recessed downlights available in various sizes, shapes, and finishing. Paired with ELR’s highly configurable LED modules, the Vasari downlight series offers a high degree of flexibility, aesthetics and functionally for the most discerning of applications.
| Power | 8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 857 lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP54 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |