Colosseo Round series fully adjustable luminaire designed to accommodate any recessed lighting applications. Round-shaped mounting trim in cast aluminum with spring for trim installation or brackets for trimless installation on a ceiling thickness 6-15mm. Colosseo is available in three sizes with light head diameters of 75mm, 90mm and 120mm, vertical tiltable ±30°. Luminaire body inclusive of snoot-in cast aluminum, Easy relamping via removable front ring by snap-in catch action.
| Power | 12W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1193LM |
| Finishing | WHITE TRIM - WHITE REFLECTOR |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |