The Quadralux Q8 is a very-high powered architectural-grade spotlight that combines technology and performance in a modern form factor. Packed with features including EasyGlow™ visual comfort, and CoolDrive™ thermal management technologies. PowerSync™ allows for highly granular digital control via common protocols. Unique and flexible mounting with glare control accessories enable installation in multiple orientations.
| Power | 163W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 15590LM |
| Finishing | MARINE-GRADE DIE-CAST ALUMINUM |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | 0-10V DRIVER |