Single emission led strip for indoor application. The warm white LED light source with a diffused light distribution is composed of 700 topled LEDs with CCT of 3000 K and a CRI >90; the source luminous flux is 222LM/M. The device body and features a white finish. The ingress protection degree is IP20; the total weight is of 0.09 kg. The power supply driver is not provided and is to be ordered separately.
| Power | 19.2 W/M |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2222 LM/M |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI>90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |