Single emission projectors for outdoor application. The super warm white LED light source with a wide flood light distribution is composed of 1 arrayled LEDs with CCT of 2700 K and a CRI 80; the source luminous flux is 2304 lm, with a 164.6 lm/W nominal luminous efficacy.The device body is made of die-cast aluminium en ab - 46100 and features a text black (r9005) finish, processed by means of open pore anodizing + powder coating; the diffuser is made of extra clear glass - tempered.
| Power | 14W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1504 lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |