Miniaturized design meets architectural scales: Its exceptional integration makes ADONIS ARCHITECTURAL an excellent choice for grazing applications and direct illumination on façades and ceilings. A multitude of options include several power levels and color temperatures plus a variety of light engines ranging from static white to RGBW, as well as 10°, 30° or 60° and opal optics to choose from. Polyurethane is utilized in ADONIS ARCHITECTURAL to make it more resistant to impact from salt water UV-light and solvents. High protection against vandalism thanks to a robust, powder-coated aluminum profile with an IK10 certification.
| Power | 12W/M |
| Color Temperature | TW 2200K - 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1060LM/M |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP67 |
| Color Rendering | CRI 95 |
| Driver | 0-10V Driver |