Compact luminaire with a clear encapsulation and reflectors for wall washing in outdoor areas. Alanod reflector technology for an excellent color mixing and homogeneous wall wash effect. Polyurethane is utilized in Xoolum R Wall Wash to make it more resistant to impact from salt water UV-light and solvents. Compact design and simple surface mounting enabling a discrete installation in the ceiling.
| Power | 25W/M |
| Color Temperature | TW 3300K - 6100K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2510LM/M |
| Finishing | GREY |
| IP Rating | IP67 |
| Color Rendering | CRI 85 |
| Driver | 0-10V Driver |