The Aeon Flex Essential has an IP65 rating ideal for indoor and outdoor use. It offers consistent and uniform illumination, with up to 17m run length from a single piece. It can be mounted with standard clips or aluminium extrusion. The high-grade silicone construction ensures UV resistance.
DIMENSION : L1000*W19*H18MM
| Power | 10W/M |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 477LM/M |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V Driver |