Cylindrical semi-recessed spotlight made of aluminium; surface white/matt silver (housing/light inset); 360° rotatable and 30° tiltable; luminaire housing can be attached to mounting plate without tools by interlock; passive cooling of the LEDs through improved heat sink geometry; with COB (Chip on Board) technology for maximum efficiency; no appearance of multiple shadows. IP20.
| Power | 12.6W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 999LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |