Round recessed luminaire with contact frame. Fixed version. The LED is set back to minimize glare . The main body is made of diecast aluminium with a radiant surface that guarantees optimum heat dissipation. Metallised, thermoplastic, high definition reflector - medium optic (25°). Structure with die-cast aluminium external contact frame with a single white finish. The internal ring is made of thermoplastic available in a range of painted and metallised finishes. Safety glass included Quick and easy tool free assembly. High color rendering index 2700K LED.IP20,44.
| Power | 7W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 616LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |