Round-shaped mounting trim in cast aluminum with spring for trim installation or brackets for trimless installation on a ceiling thickness 6-15mm. Luminaire body inclusive of snoot in cast aluminum. Easy relamping via removable front ring by snap-in catch action. Available in three sizes with light head diameters of 75mm, 90mm and 120mm. Tiltable in two directions up to 30°.
| Power | 23W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2102LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |