Square recessed ceiling downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and white reflector; LED 2*7.5W; measurement 142mm x 78mm; ceiling cutout of 133mm x 68mm with a narrow mounting trim; CCT 3000K with an LED Output of 2*900lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty; narrow beam characteristic with 24° beam angle; lighting perfectly suitable for reading, writing as well as computer and control work according to DIN EN 12464-1 (UGR<19); degree of housing protection according to DIN EN 60529 (IP20); light source replaceable by a qualified electrician; driver replaceable by a qualified electrician
| Power | 2x7.5W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2x900 lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V Driver |