LED pendant luminaire with direct light, made of high-quality extruded aluminium profile; black finish (RAL 9005) and chrome black reflector; GR6d-15 socket - reverse polarity protection and tool-free replacement without opening the; incl. illuminant DSD26-L120-830-BC as per ZHAGA Book 14; ON-OFF driver; 300-800mA; Dimension 1182mm x 45mm x 80mm; light color 3000K; good color rendering of CRI80; at least 80% of the luminous flux after a service life of 50000 hours L80B10; 5-year manufacturer's guarantee; Radiation characteristics with a beam angle of 80°; UGR<19 (up to 550mA); Luminance <1000cd/m² for gamma >= 65°according to EN 12464-1; Protection type of the housing IP20; Luminaire impact resistance IK05; can be installed as a single luminaire or as a continuous light band; 5 x 2.5 mm² through wiring; System luminous flux: 1895lm at 16W (118.4lm/W) @300mA (UGR<19), 2208lm at 18W (122.7lm/W) @350mA (UGR<19), 2455lm at 20W (122.8lm/W) @400mA (UGR<19), 2755lm at 22W (125.2lm/W) @450mA (UGR<19), 3097lm at 25W (123.9lm/W) @500mA (UGR<19), 3299lm at 27W (122.2lm/ W) @550mA (UGR<19), 3628lm at 30W (120.9lm/W) @600mA (UGR<22), 3884lm at 32W (121.4lm/W) @650mA (UGR<22), 4253lm at 36W ( 118.1lm/W) @700mA (UGR<22), 4449lm at 38W (117.1lm/W) @750mA (UGR<22), 4646lm at 40W (116.2lm/W) @800mA (UGR<22)
| Power | 40W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4646LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | 0-10V Driver |