SENSE 150 Round: SLR1-9303525F-WW
Round recessed ceiling downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and white reflector; ON-OFF Driver; LED 25W; measurement Ø162mm; ceiling cutout of Ø150mm with a narrow mounting trim; luminaire's weight is approximately 1550g; rotation 355° and pivot max. 30°; CCT 3000K with an LED Output of 2700lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty; medium beam characteristic with 35° beam angle; lighting perfectly suitable for reading, writing as well as computer and control work according to DIN EN 12464-1 (UGR<19); degree of housing protection according to DIN EN 60529 (IP20)
| Power | 25W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2700 lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON / OFF |