BH21: 37 surface Full Remote - 6 Warm White LEDs - 24V dc - L=528mm - Wall Grazing Optic. Direct light luminaire, designed to use monochrome LED lamps. Ceiling- and wall-mounted. Consists of a body and supports for installation (to be ordered separately). Extruded aluminium boy, with zamak die-cast end caps complete with silicone seals. Coated with liquid acrylic paint with a high level of weather and UV ray resistance. The top of the optical assembly is closed by a 3 mm thick transparent glass screen, fixed with silicone. Complete with multi-LED power plate in Warm White 3100K with 24V dc electronic circuit (ballast to be ordered separately); 24V smart driver allowing constant light flow emission despite variations in the input voltage (from 30V dc to 16V dc). Fitted with a PMMA diffusing filter and optic with plastic (methacrylate) lens for Wall Grazing lighting. All external screws used are made of A2 stainless steel. The luminaire technical characteristics conform to EN 60598-1 standards and particular requirements.
| Power | 7W/500mm |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 486LM/500mm |
| Finishing | GREY |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |