Single emission submerged for outdoor application. The natural white LED light source with a mix flux 1 asymmetric + elliptic light distribution is composed of 6 powerled LEDs. The luminaire body is made of stainless steel and features a steel finish; the diffuser is made of extra clear glass - tempered with a silk-screening treatment. The ingress protection degree is IP68,IK10.
| Power | 26W |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2609LM |
| Finishing | STAINLESS STEEL |
| IP Rating | IP68 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | 1-10V DRIVER |