Decorative suspended luminaire in aluminium; surface black powder coated; pendant fitting with 1500mm suspension, incl. feed (black), can be individually shortened; shades available as accessory in RAL colours velvet beige, madeira brown, kingfisher grey, woodpecker olive, signal white or signal black; accessories are listed separately; passive cooling of the LEDs through improved heat sink geometry
| Power | 11.2 W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 688lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | 20 |
| Color Rendering | 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |