R7 3000K LED (25W for light source) standard trim recessed luminaire with 50° optic. Manufactured from LM24 aluminium and glass-filled polycarbonate, with a mild-steel mounting ring. Finished in white (RAL 9010). Voltage is 220-240V 50/60HZ. Luminaire has high-performance colour rendering of 90+ CRI. Luminaire can be rotated, with +/- 175° movement through the pan axis and •+/-35° through the tilt axis, at a resolution of less than 1° in either axis.
| Power | 25W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1958LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | 92 |
| Driver | 1-10V DRIVER |