Miniaturised recessed rectangular luminaire with ten optical elements with Warm White LED light sources - fixed Wide Flood optic, DALI. Comprises a (round) optical compartment, frame, glass, outgoing cable and installation accessories to be ordered separately, where necessary. The optical compartment and frame are made of aluminium alloy and subjected to a multi-step pre-treatment process, the main phases of which include degreasing, fluorozirconic coating (a surface protective coat) and sealing
| Power | 23.7W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1540LM |
| Finishing | Grey / Black |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |