Square spotlight for recessed installation made of die-cast aluminium with black powder-coating finish (RAL 9005) and black reflector; 0-10V Dim Driver; LED 11W; measurement 85mm x 85mm; ceiling cutout of 75mm x 75mm with a narrow mounting trim; luminaire’s weight is approximately 260g; CCT 2700K with an LED Output of 1000lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty; beam characte
| Power | 13W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 630LM |
| Finishing | BLACK TRIM - BLACK REFLECTOR |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |