The pendant luminaire SIGN DIVA DANCER PLAY from the familiy SIGN consists of aluminum. With 3 powder coated options 15625 colour combinations can be achieved. The ballast is integrated and allows for an operation with 220-240V (50/60Hz). SIGN DIVA DANCER PLAY (# 410-4732) is dimmable via BUS. The luminaire with direct illumination and corresponds to protection class SK1 at IP20. Multiple applications possible due to comprehensive adjustment options. Rotability is 170°, additionally is SIGN DIVA DANCER PLAY adjustable by ±50° and 90° tiltable (see product drawing).
| Power | LED 16 W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2820 lm |
| Finishing | Crystal white |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |