Luminaire made of copper and bronze alloy. Matt safety glass. Mounting plate with 3 fixing holes ø 5.5 mm. Angle 120° · Pitch circle ø 85 mm 2 cable entries for through-wiring of mains supply cable ø 7-10,5 mm, max. 3 G 1.5@ Connecting terminal 2.5@ with plug connection Earth conductor connection, LED power supply unit 220-240 V x 0/50-60 Hz. DC 198-280 V, Safety class I, Protection class IP 44, Protected against granular foreign bodies, > 1 mm and splash water. Impact strength IK10. Protection against mechanical impacts < 20 joule, r – Safety mark, c – Conformity mark.
| Power | LED 29W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1826 lm |
| Finishing | Eco Classic |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI>80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |