Die-cast EN AB-47100 aluminium housing with high corrosion resistance. Stone wash surface treatment prior to painting process. A4 grade Stainless Steel screws with 2,5-3% molybdenum content which increases the resistance against corrosion. Silicone gaskets.99.98% pure aluminium reflectors, or with concentrating lenses: The sophisticated optics focuses the beam and makes the light comfortable by reducing the direct glare of the light source. Clear toughened glass.
| Power | 36W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | COB |
| Lumen Output | 2905LM |
| Finishing | ALUMINIUM |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |