Round recessed luminaire with contact frame. Adjustable version that tilts by a maximum of 30°. The main swivel body is made of die-cast aluminium with a radiant surface that guarantees optimum heat dissipation. Metallised, thermoplastic, high definition reflector - flood optic. Structure with die-cast aluminium external contact frame with a single white finish. Steel rotating parts. The ring inside the swivel body is made of thermoplastic available in a range of painted and metallised finishes.
| Power | 17W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1851LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |